There are 2088 fans on right now!
(Click For Complete Broadcast Schedule)
10/21 Football  Bear Lake vs Aberdeen
10/21 Football  Skyview vs Borah
10/22 Football  Columbia vs Middleton
10/22 Football  Dietrich vs Carey
10/22 Football  Firth vs North Fremont
10/22 Football  Gooding vs Kimberly
10/22 Football  Lapwai vs Potlatch
10/22 Football  Oakley vs Raft River
10/22 Football  Rocky Mountain vs Mountain View
10/22 Football  Shelley vs Skyline
10/22 Football  Twin Falls vs Minico
10/23 Football  Grid Kid 6th Grade Championship
10/23 Football  Grid Kid 7th Grade Championship
10/23 Football  Grid Kid 8th Grade Championship
10/23 Football  Grid Kid 4th Grade Championship


Most Recent Action Photo Galleries

(Click For Complete List Of Galleries)
10/16 Volleyball  Capital vs Timberline (Boise)
10/16 Volleyball  Kuna vs Rocky Mountain
10/16 Volleyball  Lewiston vs Post Falls
10/16 Girls Soccer  Snake River vs Teton
10/16 Volleyball  Gooding vs Filer
10/16 Boys Soccer  Bonners Ferry vs CDA Charter
10/16 Volleyball  Mountain Home vs Minico
10/16 Volleyball  Borah vs Boise
10/16 Volleyball  Owyhee vs Meridian
10/16 Volleyball  American Falls vs Marsh Valley( District 5 Game 1)
10/16 Volleyball  Buhl vs Kimberly
10/16 Swimming  Lakeland vs Wallace and Lewiston
10/16 Volleyball  Snake River vs American Falls (3A District Champ Game 1 )
10/15 Football  Mackay vs North Gem
10/15 Boys Soccer  St. Maries vs CDA Charter
 
2021 Volleyball Coaches Poll
From 5A to 1ADII, we have the top five volleyball teams for every class in Idaho as voted by the coaches
Published: 8/18/2021 11:19:10 AM
 


The State Volleyball Coaches Poll is determined by a simple points system based on how each coach ranks the top five teams in their classification. A team receives five points for a first-place vote, four points for a second place vote and so on down through the fifth place team, which receives one point. The rankings are set by listing the teams' point totals from highest to lowest.

Legend
Pts: Number of points scored in poll
Pvs: Ranking from the previous week

Oct. 14 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (2) 10 1
T-2. Eagle 7 2
T-2. Mountain View 7 3
T-4. Boise 2 5
T-4. Madison 2 4
T-4.  Post Falls 2 N/A

Also receiving votes: None

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Bonneville (4) 40 2
2. Wood River (4) 36 1
3. Columbia (2) 20 4
4. Middleton 19 5
5. Twin Falls 13 3
       

Also receiving votes: Shelley (1), Burley, Blackfoot, Century, Nampa, Emmett, Bishop Kelly, Pocatello, Vallivue, Canyon Ridge, Skyline

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Sugar-Salem (7) 43 2
2. Fruitland (2) 29 1
3. Kimberly 18 5
4. Filer 17 3
5. Parma 10 4
       

Also receiving votes: Kellogg, Teton, American Falls, Snake River, South Fremont, Gooding, Bonners Ferry

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. West Side (4) 22 1
2. Melba 17 2
3. Ririe (1) 15 3
4. Bear Lake (1) 10 N/A
5. West Jefferson 8 4
       

Also receiving votes: Orofino, Salmon, Malad, Nampa Christian, Cole Valley Christian, Declo

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (4) 24 1
2. Potlatch 17 3
3. Grace (1) 13 T-4
4. Lighthouse Christian 8 T-4
T-5. Butte County (1) 5 T-4
T-5. Liberty Charter 5 N/A

Also receiving votes: Prairie, Genesee, Oakley

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Horseshoe Bend (5) 33 2
2. Mackay (2) 23 1
3. Rockland (1) 20 3
T-4. Kendrick 9 N/A
T-4. Council 9 N/A
       

Also receiving votes: Grace Lutheran, Leadore, North Gem, Sun Valley Community School, Tri-Valley, Highland, Clark Fork


Oct. 6 Volleyball Coaches Poll

Class 5A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Skyview (4) 20 1
2. Eagle 15 2
3. Mountain View 10 3
4. Boise 5 N/A
5. Madison 3 4

     

Also receiving votes: Post Falls, Rocky Mountain, Centennial, Meridian

Class 4A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Wood River (5) 32 1
2. Bonneville (2) 26 2
3. Twin Falls 17 3
4. Columbia 11 4
5. Middleton 6 N/A
       

Also receiving votes: Shelley, Century, Burley, Blackfoot

Class 3A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Fruitland (1) 17 2
2. Sugar-Salem (3) 16 1
3. Filer 11 4
4. Parma 5 5
5. Kimberly 4 3
       

Also receiving votes: Kellogg, South Fremont, American Falls

Class 2A

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. West Side (2) 14 1
2. Melba (1) 13 2
3. Ririe 8 T-3
4. West Jefferson 4 T-5
5. Malad 2 T-5
       

Also receiving votes: Orofino, Nampa Christian, Cole Valley Christian

Class 1ADI

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Troy (2) 10 1
2. Prairie (1) 9 N/A
3. Potlatch 8 2
T-4. Butte County 7 T-3
T-4. Grace (1) 7 T-3
T-4. Lighthouse Christian 7 5

Also receiving votes: Liberty Charter, Oakley, Greenleaf Friends

Class 1ADII

Rank Team Name (1st Place Votes) Pts Pvs
1. Mackay (1) 13 2
2. Horseshoe Bend (2) 10 1
3. Rockland 6 T-4
4. Leadore 5 N/A
5. Grace Lutheran 4 N/A
       

Also receiving votes: Sun Valley Community School, Kendrick, Council, North Gem



Fan Comments
Sign In | Register








This information is copyrighted to IdahoSports.com. Any rebroadcast, retransmission, or other use of this information is strictly prohibited without the expressed, written, consent of IdahoSports.com.

Copyright IdahoSports.com | Privacy Policy